Pomóżmy rodakom z Kazachstanu
Stało się tak z powodu masowych deportacji, które dotknęły Polaków zamieszkujących Związek Sowiecki oraz ziemie zaanektowane po agresji z 17 września 1939 r. Pierwsza zsyłka nastąpiła już w 1936 r. i objęła ok. 70 tys. osób. Powodem przesiedleń była chęć „oczyszczenia” terenów przygranicznych na zachodzie kraju, które komunistyczne władze postanowiły zabudować siecią nowoczesnych umocnień, lotnisk oraz poligonów. Kolejnym powodem było niepowodzenie akcji „korienizacji” (powrotu do korzeni), zakładającej stworzenie na ziemiach Białorusi i Ukrainy ze zwartymi społecznościami polskimi nowego typu człowieka: z jednej strony świadomego swojego pochodzenia, ale ukształtowanego według modelu sowieckiego. Następne wywózki miały miejsce po wybuchu wojny i szczególnie dotknęły Białostocczyznę, Grodzieńszczyznę i Wileńszczyznę. Podczas czterech wysiedleń przetransportowano nawet 300 tys. osób, z czego część trafiła do Kazachstanu.
Wielu umarło już w drodze: z zimna, niedożywienia i chorób. Skrajnie trudne warunki bytowe na miejscu pochłonęły kolejne tysiące ofiar. Wspomnieć należy, że – w przeciwieństwie do NKWD i sowieckich oficjeli, traktujących ludność polską bezwzględnie – polscy zesłańcy często spotykali się z bezinteresowną pomocą ludności kazachskiej, która – pomimo że sama z trudem zapewniała sobie warunki bytowe – starała się poprawić los prześladowanych Polaków. Szacuje się, że liczba osób pochodzenia polskiego w Kazachstanie może wynosić ok. 100 tys. Polacy przede wszystkim zamieszkują część północną kraju (obwody: północnokazachstański, akmolski, kustanajski). W odróżnieniu od innych słowiańskich grup republiki (Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini), w okresie powojennym nie obserwowano znaczącej emigracji Polaków, dlatego ich udział procentowy w obwodzie północnokazachstańskim nawet się powiększył, choć sama liczba Polaków w Kazachstanie systematycznie spada z powodu ujemnego przyrostu naturalnego (spisy ludności z lat 1926–2009).
Część z kazachskich Polaków od lat deklaruje chęć powrotu do Ojczyzny. Na mocy znowelizowanej w 2017 r. ustawy o repatriacji w Polsce utworzono ośrodki adaptacyjne, do których trafiają Polacy z terenów byłego Związku Sowieckiego. Liczba repatriowanych osób jest jednak bardzo mała. Polacy, którzy pragną pozostać w Kazachstanie, z uwagi na swą liczbę mogą i powinni być ambasadorami interesów naszego państwa. Jest to jednak bardzo utrudnione ze względu na określoną sytuację wewnętrzną. Wieloletnia prezydentura Nursułtana Nazarbajewa nosiła wszelkie znamiona dyktatury. Wszelka opozycja była tłumiona, a przeciwnicy reżimu podlegali represjom. Pomimo obfitości surowców mineralnych znacznie obniżył się poziom życia obywateli. W wyniku podwyżek cen paliw w ostatnich tygodniach doszło do masowych protestów, brutalnie tłumionych przez władze. Zginąć mogło nawet kilkadziesiąt osób.
Pan Minister Spraw Zagranicznych
Prof. dr hab. Zbigniew Rau
Panie Ministrze,
Liczba podpisów:
Cel:
Niech usłyszą twój głos!
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030
PodpiszApel.pl © 2022